Czujniki wilgotności – gdzie się je wykorzystuje?

Czujniki wilgotności – gdzie się je wykorzystuje?

Jakość różnych substancji jest bezpośrednio uzależniona od poziomu ich wilgotności. Zbyt duża zawartość wody może przyczynić się do utraty ich parametrów, a niekiedy nawet sprawić, iż staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności szczególnie ważny okazuje się w przemyśle chemicznym, spożywczym, energetycznym, drzewnym, jak również przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób dokonuje się go w fabrykach, w których wszelkie procesy są całkowicie zautomatyzowane? Jaka instrumenty umożliwiają kontrolowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności różnych produktów

Pomiar wilgotności jest jednym z kluczowych etapów procesu wytwarzania i składowania różnych dóbr. Wśród nich są wszelkiego rodzaju produkty sypkie – zarówno spożywcze (takie jak mleko w proszku, soda oczyszczona czy płatki ziemniaczane), jak i te przeznaczone dla branży budowlanej (m.in. gips, glina lub piasek) oraz chemiczne (choćby proszki do prania i do czyszczenia powierzchni kuchennych). Poza tym czujnik wilgotności znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, jak również w produkcji ceramiki lub płyt kartonowo-gipsowych.

Czujnik wilgotności – rodzaje

Urządzenie do pomiaru wilgotności dostępne jest w dwóch odmianach. Jedna z nich wykorzystuje fakt, iż zdolność absorbowania podczerwieni jest zależna od poziomu wilgotności. Czujniki wilgotności tego rodzaju umożliwiają bezkontaktową analizę, co jest wyjątkowo istotne w przypadku produktów sypkich. Inny rodzaj to mierniki wilgotności funkcjonujące na zasadzie pomiaru stałej dielektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od ilości wody. Takie mierniki pozwalają dokonywać pomiarów metodą kontaktową lub bezkontaktową.