Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Zobacz, gdzie zamówić motoreduktor walcowy.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w najrozmaitszych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest stuprocentowa, więc zawsze występuje niewielka dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą również inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na czasochłonne pomiary i testy różnych układów części. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego lub krótkotrwałego okresu pracy, a także do znacznych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być składane z użyciem kilku rodzajów silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Nie ma zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności czy spedycja, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, takie jak wirniki, linie produkcyjne, schody ruchome i atrakcje w parku rozrywki. Szerokie zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, iż liczbę możliwych zestawów, które teraz mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]