Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Jeśli potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków, powinieneś odwiedzić tę stronę

Dla większości ślub jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a znakiem ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, toteż ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem obrzędu ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednak niewiele osób wie. Już uprzednio zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojnę, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak na przykład w Turcji, w Meksyku, w USA czy we Włoszech, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają oraz przymierzają obrączki razem, jednocześnie obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – dopisz cytat, datę ślubu lub imiona małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące siłę miłości. Współcześnie do ich wytworzenia stosuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają także nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]