Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Tu znajdziesz więcej szczegółów o Krajowym Systemie Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., lecz finalnie osobom prowadzącym działalność na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur rachunkowych

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo mało co mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, jednak dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie czytelny. Dzięki temu, iż faktury mają jednakową strukturę obojętnie jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to znaczący postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkowicie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), szybciej otrzymają zwrot VAT i są zwolnieni z wymogu przekazywania pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Watro podkreślić, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]