Zalety faktoringu dla firm

Zalety faktoringu dla firm

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do szybszego uregulowania należności. Oprócz tego jest to także doskonałe rozwiązanie dla firm potrzebujących kolejnych sposobów sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu jest tak efektywny? O jakich rzeczach muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

ABC faktoringu dla firm

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest w szczególności z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on fuzją rozmaitych rodzajów umów, a wykup długów będzie tylko jego częścią. Opiera się on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków czy doradztwo finansowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju rzutują postanowienia prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Doradca podpowie, który faktoring będzie najlepszy

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę różne. By uniknąć pomyłek, których efektem mogą być poważne problemy, należy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy odpowiednie kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie mamy. Dlatego wybór faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien koszt, jednak najczęściej okazuje się, że w ten sposób ustrzeżemy się strat.