Myślisz o studiach wyższych? Sprawdź najbardziej oblegane kierunki

Myślisz o studiach wyższych? Sprawdź najbardziej oblegane kierunki

Wybór najlepszego kierunku studiów to decyzja, przed którą każdego roku staje tysiące maturzystów. Niejednokrotnie decyzja ta określa rozwój przyszłej kariery. We wrześniu zaczęły się kolejne tury rejestracji na studia. Sprawdziliśmy zatem, jakie kierunki są najczęściej wybierana.

Wydziały popularne pośród abiturientów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów niezmiennie na podium znajduje się informatyka. Zainteresowani naukami ścisłymi nierzadko decydują się także na dziedziny o podobnym charakterze, które mają bardzo duży potencjał rozwoju. Są to rzecz jasna robotyka i automatyka, które nie są przecież kierunkami pionierskimi, aczkolwiek dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być uważane, za studia dla marzycieli. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci starają się głównie o indeks na kierunkach psychologia i zarządzanie. Kolejno w zestawieniach uplasowały się kierunki ekonomiczne (np. rachunkowość i finanse), prawo i administracja, budownictwo czy wszelkie filologie (głównie angielska).

Najwięcej kandydatów na miejsce przypada na kierunkach z obszaru matematyki, jak również orientalistyki (japonistyka i sinologia). Najtrudniej dostać się również na studia związane z sztuką filmową, grafiką komputerową czy kreowaniem wizerunku. Należy zaakcentować, że duża liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów zależy nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści składają przecież dokumenty o przyjęcie nawet na parę kierunków w tym samym czasie.

Jak podjąć słuszną decyzję o studiach?

Rozmyślając o wyborze kierunku trzeba rozważyć własne zainteresowania, ale też przyszłe zapotrzebowanie na rynku pracy. Należy jednakże pamiętać, iż wybrany kierunek nie musi przesądzać przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą swobodnie poszerzać zdobyte kwalifikacje na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na praktycznie wszystkich uniwersytetach i akademiach i w większości wypadków nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, żeby do nich przystąpić. Wystarczy posiadać tytuł licencjata, inżyniera lub magistra.

Studencie, pamiętaj! Czas studiów to okres, kiedy można również dodatkowo rozwijać swoje umiejętności m.in. poprzez pomoc w studenckich organizacjach bądź wolontariatach. Powinno się spożytkować te lata jak najlepiej.