Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Jeśli potrzebujesz książek dla młodzieży, odwiedź ten adres.

Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę na komputerze, w smartfonie albo w telewizji, a po książkę z reguły sięga wówczas, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I również przez przymus poznawania klasycznych tekstów literackich dla szeregu młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się dalekim konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi

Młodzież nie jest skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. W sprzedaży jest sporo literatury dla nastolatków nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy rozważają zagadnienia i snują historie intrygujące młodą generację czytelników. Ten typ literatury uzyskał swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Są to powieści tworzone dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Powieści dla nastolatków czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in groza, pełne akcji przygodówki oraz obyczajówki. Lecz wszystkie te publikacje łączy odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodzieży. Powieści te piszą zatem o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, poznawaniem swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami oraz odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury dla młodzieży pozwala nastolatkom poczuć, iż inni również borykają się podobnymi problemami przez tych parę intensywnych lat dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Polecamy oferować młodzieży interesujące ją powieści, gdyż zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla rozrywki po czasie przynosi wiele korzyści. Osoba, która jest oczytany posługuje się szerszym zasobem leksykalnym i dobrze radzi sobie z gramatyką i ortografią, co niezaprzeczalnie ułatwia naukę języka polskiego. Jednak odkrywanie problemów innych ludzi w porównywalnym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i prywatnych pragnień. Co istotne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej sięga po historie o kosmitach lub zombie nie mówcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!

Dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa