Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. Z tej przyczyny musi on być dobrany do wielkości i profilu głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości warto zwrócić uwagę?
Kantar skórzany czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?
W sklepach dostępne są rozmaite typy kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są rekomendowane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może mieć nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład syntetycznym lub prawdziwym futrem, które da się zdjąć celem umycia. Kantar tego typu świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury albo spacerów.
Kantary – które dla źrebiąt a które dla trakenów?
Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i pasują między innymi do trakenów, koni półkrwi arabskiej, fryzyjskich oraz holsztyńskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire) i większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).
Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]