Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Sprawdź, gdzie nabyć toczek jeździecki

Jazda konna należy do tych dyscyplin sportu, gdzie ryzyko upadków jest dość duże. A te, z uwagi sporą wysokość oraz prędkość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia narażona jest przede wszystkim głowa jeźdźca, która bezwzględnie powinna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa dostępne są dwa typy zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych produktów?

Kask czy toczek do jazdy konnej? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest na ogół wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednak tak solidnej ochrony jak kask, przez co zalecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, stosowany przez wyczynowców, który posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask winien dysponować stosownymi certyfikatami, jak również być idealnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja lub umożliwiać regulację swojego rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask do jazdy konnej nie powinno się też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej okolicy nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]