Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Zamów łańcuchy śniegowe

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]