Tablice kredowe – historia i wykorzystanie

Tablice kredowe – historia i wykorzystanie

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy mają 15, 40 czy 90 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, iż jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Historia tablic kredowych

Na początku trzeba podkreślić, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Z czasów szkolnych większość pamięta głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ sporządzano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są wytwarzane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w obu kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższą kontrastowością, toteż dobrze jest instalować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Czy można zastosować tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, szczególnie te o czarnym kolorze, to też doskonały dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite creda czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 4-10 złotych, a wystarcza na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć pisanie liter oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.