Wykorzystanie suszu CBD

Wykorzystanie suszu CBD

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejów CBD, można zamówić także susz. Licznym konsumentom nazwa i wygląd tego wyrobu od razu kojarzy się z zakazaną prawem substancją psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w handlu w Polsce, podobnie jak olejki, zawiera głównie kannabinoidy, nie zaś THC (ilość tej substancji – według polskich przepisów – nie może być wyższa niż 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w naszym kraju?

Susz konopny produkowany jest z liści i kwiatów konopi, zatwierdzonych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi włóknistych (to przykładowo konopie Białobrzeskie, konopie Wielkopolskie i Tygra), a sama ich uprawa spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród rodzimych rolników, nierzadko stając się głównym źródłem ich utrzymania.

Nad Wisłą konopie włókniste hoduje się na potrzeby kilku gałęzi przemysłu, między innymi spożywczego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, iż inwestor bądź rolnik zamierzający przystąpić do ich wysiewu musi wcześniej zdobyć zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Ponadto, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest wyłącznie za zezwoleniem właściwego miejscowo marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, że można uprawiać je na uprawach krytych, jak i outdoorowych, ale również i na scalających oba te sposoby uprawach w szklarniach.

Olejki eteryczne i kannabinoidy – co znajdziemy w suszu konopnym?

Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDV czy CBDa), ale także terpeny (jak np. Kariofinel oraz Limonen), które dają każdej ich odmianie niepowtarzalny, silnie wyczuwalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi włóknistych używane są w szeregu produktach kosmetycznych oraz spożywczych.

Ogólnie uznaje się, że kannabinoidy mają spore oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a za sprawą tego, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można zastosować jako suplement terapii wspomagający walkę z stresem , reumatyzmem, bólami głowy czy niektórymi chorobami układu nerwowego, jak np. padaczka. Mnóstwo danych o działaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można przeczytać między innymi w wynikach badań medycznych upublicznionych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).