Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Zanurz się w przerażającym świecie książek kryminalnych oraz thrillerów

Zobacz, gdzie kupić literaturę kryminalną, wejdź na www.motyleksiazkowe.pl.

Nie ukrywajmy, że ogromna rzesza czytelników jest zaintrygowana upiornymi opowieściami. Niektórzy gustują w powieściach z pogranicza gore, drudzy uwielbiają zagłębiać się w głębokie zakątki złożonych procesów myślowych psychopatycznych morderców czy bestialskich bandytów. W ogromie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są setki produkcji prezentujących odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiej przyczyny uwielbiamy makabryczne opowiadania?

Amator horrorów i powieści kryminalnych w okamgnieniu odpowie, iż idzie o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Czytając czy oglądając straszne historie pragniemy na jakiś czas pozwolić ponieść się przenikliwemu odczuciu przerażenia, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Nie ma współcześnie dla człowieka na świecie poważnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to najczęściej utratą zatrudnienia, zdrowiem lub niestabilnością finansową. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasz organizm wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie Andersena oraz braci Grimm mają często tak niepokojący i okrutny wydźwięk – tak bajki te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa codziennego życia, uświadamiając je przy okazji, że to co dobre nie zawsze triumfuje.

Filmowym adaptacjom kryminalnych książek daleko do pierwowzorów

XXI w. to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią kilka godzin, szukają serialu z zamkniętą historią bądź filmu, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Entuzjaści mrocznych kryminałów i thrillerów są niejako rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na rozmaitych platformach streamingowych. Co godne zaakcentowania, nierzadko te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie daje takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść thriller czy kryminalną, konsumuje się w inny sposób niż serial – spokojniej, czyli z większą atencją. W słowie pisanym każdy dialog, wtrącenie czy bohater (a także postać z drugiego planu) ma wpływ na kształtowanie klimatu snutej opowieści. Napięcie wyzwalany jest u odbiorcy zwykle niespiesznie, ale umożliwia to skrupulatniejszą analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeśli zatem masz chwilę i lubisz czytać, daj się ponieść thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa