Zbierasz numizmaty? Potrzebny ci będzie klaser na monety

albumy na monety

Zbieranie monet oraz banknotów to nie tylko frajda z szukania i kupna kolejnych eksponatów, ale także uczucie satysfakcji z ich ewidencjonowania i podziwiania. Zdobyte numizmaty powinny zatem znaleźć się w przeznaczonych do ich przechowywania klaserach i albumach, dzięki którym łatwo będzie można je podziwiać, a równocześnie zabezpieczy się je przed możliwymi uszkodzeniami.

Klaser na monety – wciąż najpopularniejsze wśród kolekcjonerów

Miłośnicy numizmatów mają ogromny wybór narzędzi umożliwiających bezpieczne ich przetrzymywanie, niemniej jednak najpopularniejsze nadal pozostają klasery. Z jakiej przyczyny? Głównie z tego powodu, iż pozwalają w prosty sposób segregować monety jednego rodzaju. Należy pamiętać, iż wiele albumów na monety nie posiada w środku kart i należy nabywać je samodzielnie dobierając je do wielkości zbieranych banknotów bądź monet. Swoboda wypinania i wpinania kart jest dużym usprawnieniem przy katalogowaniu eksponatów wedle naszego uznania – można przenosić je pomiędzy albumami bez potrzeby wyjmowania pojedynczych okazów, co minimalizuje ryzyko rozdarcia banknotów bądź zarysowania numizmatów. Co więcej, mając niewielki zbiór, w jednym albumie można ulokować monety o różnorodnych rozmiarach, należy tylko kupić strony z odpowiednimi dla nich przegródkami. Kolejną zaletą klaserów na monety jest to, że nieraz wyglądają jak książki czy albumy ze zdjęciami, dzięki czemu łatwo ukryć je na regale przez wzrokiem potencjalnego włamywacza.

Czy w klaserze numizmatycznym można przechowywać dowolny typ numizmatów?

Profesjonaliści rekomendują, by w plastikowych stronach klaserów przechowywać mniej wartościowe monety, nie posiadające już stanu menniczego, bo nawet gruba folia z PCV nie gwarantuje numizmatom kompletnej ochrony przed działaniem powietrza i wysokiej wilgotności. Kosztowne monety w stanie menniczym czy też te wybite z drogich kruszców wypada najpierw zabezpieczyć poprzez zamknięcie w plastikowym kapslu. Taki kapsel można następnie trzymać w klaserze, bowiem szereg producentów ma w ofercie karty do albumów, w które bez problemu można wsunąć monety zabezpieczone usztywnionym, papierowym holderem bądź kapslem.

Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]