Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Kliknij tutaj, aby kupić rynny PCV.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak zakładanie rynien. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie części wchodzą w ich skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe czy PCV – co kupić?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania trzeba więc przedyskutować ze specjalistą.

Dane:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08