Jakie jest zastosowanie szalunków?

Jakie jest zastosowanie szalunków?

Chcesz kupić szalunki Kraków? Zobacz tutaj

Szalunki to to konstrukcja tymczasowa, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które wykonana z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje wymagany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można także solidnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje wypełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Cechują się więc naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]