Osuszanie domu nie jest proste – powierz to specjalistom

Osuszanie domu nie jest proste – powierz to specjalistom

Nawet jeśli budynek ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, niewykluczone jest ryzyko, iż z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć też bez ostrzeżenia z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w rezultacie niepoprawnie wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie oznaczają od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice i łazienki pojawiająca się na murach pleśń jest częściej wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu. Takie przypadki wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia stosownej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz mury budynków lub gdy doszło do podtopienia na skutek powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Różne metody osuszania ścian

Specjaliści, którzy mają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od oceny przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych ścian. Stanowi to bazę do wskazania adekwatnych sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki puchną i odpadają, a na murach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz nawet na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, przede wszystkim w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która zablokuje podnoszenie się wilgoci wzwyż. Następną fazą, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian polega czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych bądź izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Nierzadko niezbędne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych części budowli, jak przepusty rur, przepusty kabli i ściany żelbetowe.