Ponadczasowe okna skrzynkowe

Ponadczasowe okna skrzynkowe

Jeśli poszukujesz okien skrzynkowych, koniecznie odwiedź tę stronę

Okna skrzynkowe kojarzymy w szczególności z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je można w starych kamienicach, starych domkach oraz dworkach. Obecnie są one produkowane zwłaszcza z myślą o montażu w tego rodzaju, bo użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy jednak zaznaczyć, iż z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej zakładane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, że obecne modele są tak samo wydajne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to swego typu izolacja, która zabezpiecza pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko podzielone są na czworo części – te u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i dawniej służyły do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w budynkach zbudowanych przed laty – chociażby chatach drewnianych.

Materiał na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, muszą być zrobione z odpowiedniego materiału. Dotychczas najczęściej wybierano sosnę lub modrzew, jednak ostatnimi czasy ich twórcy stosują także drewno egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są bowiem dużo bardziej wytrzymałe na wpływ deszczu, wiatru i skrajnych temperatur.

Dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]