Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, by należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z drewnianych desek lub grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu inwestorów oraz wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, metalu bądź sklejki, a także łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Najczęściej jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję scalają głowice ze aluminiowe bądź stalowe, łączniki, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty na co dzień parające się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zwykle oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]