Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Chcesz kupić sklejkę Peri? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Deski szalunkowe to istotny element konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić budynki ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Dlatego dziś wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]