Badania operatorów – dlaczego są tak ważne?

Badania operatorów – dlaczego są tak ważne?

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, skieruj się na http://www.badaniabielsko.pl

Do rozpoczęcia działalności w wielu zawodach niezbędne są właściwe predyspozycje psychofizyczne. By dowiedzieć się, czy badany je posiada, przeprowadza się specjalistyczne testy. By je przeprowadzić, musimy wybrać się do przychodni psychologicznej, a na ich charakter w dużej mierze rzutuje rodzaj zawodu, w którym zamierza działać badany. Odmienne testy przeprowadzane są w przypadku prawników, odmienne natomiast dla operatorów suwnic czy wózków widłowych. Jak łatwo się domyślić, te drugie badania są wykonywane dużo częściej. Dobrze więc powiedzieć parę słów na temat tego, jak one wygląda, jakie przepisy określają ich charakter oraz jakie zdolności są w ich czasie najważniejsze.

Badania operatorów – o czym musimy pamiętać?

Terminy przeprowadzania i specyfikę badań operatorów wózków podnośnikowych i innych pojazdów stosowanych w przemyśle reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996. Według niego badania operatorów powinny być przeprowadzane co trzy albo cztery lata, oprócz kandydatów po pięćdziesiątym roku życia – ci są zobowiązani do przechodzenia badań co dwa lata. Powinniśmy przy tym pamiętać, że wygląd testów może zostać zmodyfikowany, jeżeli wykonujący je psycholog stwierdzi, że niezbędne są inne badania lub poszczególne części są w konkretnym wypadku niepotrzebne.

Badania operatorów – na co się przygotować?

Pierwszym elementem badań operatorów jest badanie charakterologiczne, mające zwykle formę papierowego testu, a także test sprawdzający inteligencję. Następnie wykonywane są badania na szybkość reakcji, opierające się zwykle na wciśnięciu odpowiedniego przycisku po zapaleniu lampki oraz przetestowaniu tego, czy kandydat potrafi odpowiednio prędko zatrzymać wózek. Badania operatorów to także testy zdolności postrzegania przestrzeni oraz wzorku – te ostatnie najczęściej przeprowadzane są w ciemni oraz z wykorzystaniem stereometru.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]