Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Potrzebujesz zlecić badania kierowców Bielsko Biała? Kliknij w to miejsce

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]