Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie sposoby leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.