Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Badania operatorów Bielsko Biała -więcej o tych usługach poznasz tu

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z długą i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują też zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się dokładność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie w stanie w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają również zdolność do koncentracji uwagi, widzenia przestrzennego oraz oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić jedynie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]