Co trzeba wiedzieć o szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Co trzeba wiedzieć o szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także obecnie określa ona ów termin i mówi, jak należy ich używać. W myśl dokumentu dane osobowe to każde dane, jakie umożliwiają rozpoznanie danego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć można zatem adres, datę urodzenia oraz nazwisko i imię, lecz też te określane jako dane wrażliwe – m. in. informacje o stanie zdrowia, religii czy ewentualnych wyrokach. O ich bezpieczeństwo warto zadbać tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują wyłącznie danymi swoich pracowników, inne natomiast uzyskują dojście również do danych klientów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy mają z nimi styczność muszą ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo ważne, gdyż po zauważeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć poważne sankcje – nie tylko finansowe, lecz w niektórych sytuacjach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów administrujących takimi informacjami – są to m. in. specjaliści z archiwów, kadr lub do spraw rekrutacji. W jego koszty zaliczają się również materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci szybciej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu kursu, podczas którego nauczą się, jak zapewnić ochronę danych, kursanci otrzymują specjalne certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zwykle zamykane są w tym samym dniu.