Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Szukasz szczegółowych informacji o cenniku druku 3D? Wejdź na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/

Możliwość zamówienia wydruku 3D dowolnej makiety, projektu czy modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, w większości wypadków decyduje się ono na kupno własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je fachowców. Jeśli jednak w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie albo konieczność przygotowania modelu 3D jest doraźna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy planowaniu projektu pojawia się nie raz pytanie: jak obliczyć cenę druku 3D?

Ostateczna cena wydruku 3D – co ma na nią wpływ?

Na końcową cenę druku 3D wpływa sporo elementów. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik stosownym formacie (czyli STEP bądź STL), na podstawie którego można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zlecenia. W wielu przypadkach zlecający przygotowuje tylko rysunek projektowy albo prototyp. To sprawia, iż cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z powodu potrzeby przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego obiektu z zastosowaniem skanera 3D, czy też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki mocno wpływające na ostateczną cenę wydruku to, naturalnie, wybór samej techniki druku, jak również tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest także to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to z reguły od tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy całkowite wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (np. lakierowania czy montażu dodatkowych modułów).

Jak obliczyć koszt druku 3D?

Nie da się właściwie skalkulować kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z firmą, u której planujemy złożyć zamówienie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do oceny albo, jeśli go nie posiadamy, wypełnić formularz i starannie przedstawić specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Specjaliści CADXPERT służą także poradą przy wyborze materiału oraz najlepszej technologii druku.

Dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]