Zepsute szafki to nie są zwykłe śmieci – o utylizacji starych mebli

Zepsute szafki to nie są zwykłe śmieci – o utylizacji starych mebli

Dowiedz się więcej o wywozie starych mebli Kraków - kliknij tutaj

Każdy z nas z pewnością doskonale zna problem, jakie tworzą rzeczy, których wiele lat już nie wykorzystujemy, a których z przeróżnych przyczyn nie potrafimy się pozbyć. By nie zajmowały przestrzeni domu, zwykle przenosimy je do komórki lokatorskiej, na poddasze lub do piwnicy. Rzecz jednak w tym, iż po jakimś czasie także w tych pomieszczeniach stają się na tyle ciasne, że normalne ich użytkowanie bywa udręką. Dopiero to skłania wielu z nas do dokonania gruntownych porządków, stanowiących przesłankę do tego, żeby pozbyć się nazbieranych rzeczy. Takie duże sprzątanie nierzadko planujemy również, kiedy dostajemy w spadku po kimś mieszkanie albo nabywamy zaniedbany dom. Wypada zatem posiadać wiedzę, co zrobić ze zebranymi przedmiotami i jak w mgnieniu oka wykonać wywóz starych mebli z piwnicy, strychu oraz mieszkania.

Zleć wywóz mebli i nie wyrzucaj ich do śmieci komunalnych

Odpady takie jak zdemontowane panele ścienne lub podłogowe, popsute meble, sprzęt AGD i RTV czy elementy ram okien nie mogą zostać wyrzucone do pojemnika przeznaczonego na śmieci komunalne. Jeśli potrzebujemy je wyrzucić, możemy skorzystać z paru rozwiązań. Pierwsze to przewiezienie ich na własną rękę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w skrócie PSZOK-u – wymaga to jednak posiadania adekwatnie pakownego samochodu. Następne to skorzystanie z okresowej zbiórki takich śmieci. Te mają miejsce z reguły raz w miesiącu – do czasu kolejnej zbiórki jesteśmy zatem przymuszeni znaleźć miejsce na przetrzymanie śmieci o pokaźnej objętości. Najbardziej optymalne jest trzecie wyjście – wynajęcie kontenera na śmieci, który po napełnieniu odwiezie odnajmująca go firma. Zatroszczy się ona też o zgodną z prawem utylizację zebranych odpadów. Przedsiębiorstwa wynajmujące kontenery często świadczą też fachowe wsparcie przy opróżnianiu strychu, komórki względnie całego mieszkania.

Utylizacja starych mebli – ponowne pozyskanie surowca

Jeżeli stare meble będą przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych albo podmiotu trudniącego się utylizacją zawodowo, nie zostaną spalone ani porzucone na wysypisku. Po rozmontowaniu ich na elementy składowe, a następnie podzieleniu komponentów wedle surowca, z którego były wytworzone, mogą zostać powtórnie przetworzone i przyczynić się do wyprodukowania kolejnych sprzętów. Utylizacja mebli, a przede wszystkim drewna, z którego w większości się one składają, sprowadza się z reguły do ich przetworzenia w płyty wiórowe, które później stosuje się do złożenia nowych szaf, krzeseł bądź regałów.

Dane:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]