Magnetoterapia to dział fizykoterapii skupiający się na oddziaływaniu pola magnetycznego o stosunkowo niskiej, nieprzekraczającej 100 megaherców, częstotliwości, a także indukcji w granicach 0,1-10 megatesli. Magnetoterapii przypisuje się wielorakie oddziaływanie, aczkolwiek wielu jej cech nie potwierdzono dotąd w testach klinicznych. Bezdyskusyjną pewność co do efektywności magnetoterapii mamy jednak, jeśli idzie o działanie przeciwbólowe i przyspieszenie odnowy tkanek podczas zabiegów ortopedycznych, jak np. artroskopia czy wstawienie endoprotezy. Poza tym magnetoterapia zmniejsza także obrzęki, redukuje ilość wolnych rodników, poprawia krążenie i pomaga w stanach zapalnych.
Jak działają urządzenia do magnetoterapii?
Urządzenia do magnetoterapii wytwarzają pole magnetyczne o danej indukcji i częstotliwości, które z kolei jest przekazywane za pomocą przewodu do aplikatora przykładanego bezpośrednio do leczonych części ciała pacjenta. Najnowocześniejsze aparaty do magnetoterapii umożliwiają użycie dwóch aplikatorów równocześnie, co pozwala wykonać więcej zabiegów i w znacznym stopniu usprawnia działanie gabinetów medycznych.
Gdzie wykorzystuje się aparaty do magnetoterapii?
Aparat do magnetoterapii to istotny element wyposażenia gabinetów rehabilitacyjnych i fizykoterapeutycznych. Ze względu na pokaźne gabaryty i wagę wynoszącą kilka kilogramów, najczęściej jest to sprzęt stacjonarny, rzadko używany przez terapeutów oferujących usługi mobilne. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku znajdziemy również modele mobilne, bardzo dobrze nadające się do pracy z chorymi w miejscu ich zamieszkania. Aparaty te mają aplikatory w formie pasów lub dysków.
Dane:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków
Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail:
[email protected]