Potrzebujesz więcej informacji dotyczących usuwania blizn rogówki? Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl
Oko jest wrażliwą częścią ciała i w wielu sytuacjach może zostać uszkodzone. W rezultacie różnych chorób czy urazów na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem zlikwidować, dzięki osiągnięciom laserowej korekty wzroku.
Co może spowodować powstawanie blizn rogówki?
Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką oka, która je chroni, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niezwykle plastyczna i mimo iż na ogół niewielkie jej otarcia wygajają się samodzielnie, nieraz dochodzi do jej zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co może być przyczyną powstawania blizn na rogówce? Są one na ogół rezultatem rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca), urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia i zadrapania lub przedostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny rogówkowe mogą powstać także w rezultacie nieostrożnego zakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce wskazuje wiele innych symptomów, takich jak przykładowo nabrzmiewanie powiek, wrażliwość na światło i uczucie drapania gałki ocznej, zatem jeżeli ich doświadczasz warto niezwłocznie zapisać się na konsultację z okulistą. Podczas szczegółowego badania sprawdzi on pozycję, rozmiar i głębokość blizn, a także doradzi w zakresie możliwości ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówkowych – na czym polega zabieg metodą PTK?
Najbardziej rozpowszechnioną współcześnie procedurą eliminowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, realizowany w dużej liczbie klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia usunięcie zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się także podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba słuchać się precyzyjnie zaleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i regularnie stawiać się na kontrolę w określonym czasie.
Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]