Zobacz więcej szczegółów o bólu pleców w odcinku lędźwiowym na http://tinyurl.com/yy2qpx9h
Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami pomału zaczyna być normalnością dla dużej części społeczeństwa. Dziś jest to niedyspozycja, z którą mierzą się nie tylko osoby starsze. Praca za biurkiem powiązana z znikomą aktywnością fizyczną powoduje, iż bólu tego rodzaju doświadczają coraz to młodsze osoby.
Bólu kręgosłupa – o czym może świadczyć?
Ból pleców może mieć wiele przyczyn. Jego odczuwanie np. na wysokości klatki piersiowej w wielu przypadkach powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może także dawać pierwsze sygnały o powstawaniu schorzeń narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, toteż jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból między łopatkami, a także ból w odcinku lędźwiowym często jest efektem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni bądź więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z przestawiania przedmiotów o dużej masie lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, ponieważ ustępuje po wypoczynku, niemniej jednak może on być oznaką rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból pleców bywa również konsekwencją rozmaitych stanów zapalnych bądź obrażeń nierzadko tak drobnych, iż przypominamy sobie o nich dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Jak zapobiegać bólowi kręgosłupa?
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i trzeba szybko umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie wstępnie rozpoznać typ oraz przyczynę bólu, a następnie skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali skuteczną formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. Dlatego lekarze rekomendują pamiętanie o dobrej postawie, np. w czasie pracy przy biurku, dbanie o odpowiednią wagę, a także systematyczny ruch. Spięte mięśnie pleców czy karku można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami pobudza krążenie krwi i limfy oraz wzmacnia mięśnie, co redukuje ból przeciążeniowy.
Dane:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]