Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym tematem. Dziś natomiast, stosując innowacyjne narzędzia i – w szczególności – efektywne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, że leczenie okaże się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co dentysta może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych tkanek zęba. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?
Leczenie kanałowe – sprzęt
Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami dentysty, minimalizując prawie do zera ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują także specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz poprawienie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe a kasa chorych
Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze jest ono refundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze wybrać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w sieci.