Modelowanie owalu twarzy – o wolumetrii

Modelowanie owalu twarzy – o wolumetrii

Twarz wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu traci powoli swoje młodzieńcze zarysy, a na skórze tworzą się coraz to nowsze zmarszczki i fałdy. Dotychczasowy jędrny owal twarzy zmienia się, m.in. z powodu zaniku tkanki tłuszczowej i miękkiej oraz obniżenia się stężenia kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. Ogromny wpływ na kondycję skóry mają też długotrwała ekspozycja na promienie UV, ruchy mięśni twarzy, czynniki genetyczne oraz działanie grawitacji.

Alternatywa dla zabiegów nożem chirurgicznym – modelowanie twarzy kwasem hialuronowym

Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z obszaru medycyny estetycznej stanowiący alternatywę dla procedur z wykorzystaniem skalpela. Dzięki niej możliwe jest odmłodzenie skóry, wymodelowanie owalu twarzy oraz redukcja zmarszczek tworzących się w pobliżu nosa, oczu, ust i na czole. W wolumetrii wykorzystuje się kwas hialuronowy – naturalny polisacharyd występujący we wszelkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy aplikowany jest w warstwę skóry właściwej przy pomocy kaniuli, co minimalizuje niebezpieczeństwo powstawania sińców. Trzeba zaakcentować, że przed zabiegiem wolumetrii nie ma konieczności podawania anestezji, ponieważ preparaty łagodzące ból są dodane już we wstrzykiwanym roztworze. W wielu przypadkach zabiegi modelowania owalu twarzy rozszerzane są o dodatkowe (natomiast nigdy jednoczesne!) ostrzykiwania toksyną botulinową, które mają na celu obniżenie napięcia tkanki mięśniowej twarzy, i w rezultacie – ograniczenia późniejszego tworzenia się zmarszczek mimicznych. Zabieg modelowania twarzy kwasem nie trwa długo, zwykle ok. pół godziny, a większość pacjentów wraca do swoich czynności natychmiast po zabiegu. Rezultaty zabiegu pozostają widoczne na ogół przez około półtora roku, w skrajnych przypadkach nieco dłużej.

U kogo nie można wykonać zabiegu modelowania twarzy?

Występują przeciwwskazania odnośnie możliwości wykonania wolumetrii. Zabiegu modelowania twarzy kwasem hialuronowym nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani aktualnie karmiących, jak również także u osób ze zdiagnozowaną chorobą autoimmunologiczną, cierpiących na padaczkę oraz w stanach zapalnych skóry (przykładowo przy trądziku). Warto dodatkowo zaznaczyć, iż pomimo że wolumetria jest uważana za zabieg bezpieczny, jednakże jak przy każdej procedurze medycznej zawsze istnieje niebezpieczeństwo powikłań lub niepożądanych efektów.