Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC umożliwiają dokładne kontrolowanie pracy urządzeń fabrycznych. Używając ich jesteśmy w stanie usprawnić działanie wszystkich fabryk, a możliwość stosowania programów pozwala bez trudu przystosować do bieżących potrzeb.

Jak działają sterowniki PLC?

Parametrem, który wyróżnia je na tle innych kontrolerów jest to, iż ich działanie jest cykliczne. Kontroler PLC wykonuje po kolei każdą z instrukcji zawartych w programie, zaś kiedy ten będzie wykonany, ponawia określony proces, skanuje wejścia i eksportuje je do konkretnego miejsca, a potem uruchamia wykonywanie kodu ponownie. Języki, w których pisze się algorytmy sterujące działaniem kontrolerów dostarczane są najczęściej przez ich producentów.

Sterowniki PLC – od lat 60 do dziś

Pionierskie sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego stulecia. Najpierw wykorzystywane były w firmach ze Stanów Zjednoczonych i zachodnich Niemiec, jednak szybko zaczęły być używane również w państwach komunistycznych. Pierwsze takie sterowniki pojawiły się w naszym kraju w 1975, a ich regularna produkcja ruszyła pod koniec tej dekady.

Typy sterowników PLC

Najczęściej używanym typem sterowników PLC są sterowniki kompaktowe, pozwalające na zarządzanie jednym modułem. Poza tym, dostępne są także sterowniki modułowe różnych rozmiarów oraz urządzenia centralizowane, na które składają się różne podzespoły sterowane centralną jednostką.

Dobre strony sterowników PLC

Sterowniki PLC, mimo stosunkowo dużych cen, pozwalają na zmniejszenie wydatków na użytkowanie maszyn fabrycznych. Nie są duże, a niemałym stopniu ograniczają niebezpieczeństwo wystąpienia komplikacji.